وبلاگ

مقالات و مطالب آموزشی خودرو

 

 كيسه هوا Air Bag

مقاله -ایربگ

مقاله -ایربگ

کیسه هوا Air Bag چیست؟

سالهاي بسيار زيادي كمربند ايمني تنها وسيله محافظت از انسان در خودرو بود. بحث هاي زيادي در مورد ايمني سرنشين خودرو به خصوص كودكان وجود داشت و كشورها موظف بودند از قوانين و استانداردهاي مربوط به كمربند ايمني پيروي كنند. امار نشان ميدهد كمربندهاي ايمني تا كنون جان صدها هزار نفر را در سوانح رانندگي از مرگ نجات داده اند.
همانند كمربند ايمني مفهوم ايربگ نيز يا كيسه هوا نيز سالها قبل بوجود امده است. اولين نوع كيسه هاي قابل باد شدن در خلال جنگ جهاني دوم و در سال 1980 در هواپيماها و هنگام فرود به كار گرفته شد. اما ايربگ هاي تجاري اولين بار در خودروها مورد استفاده قرار گرفتند. اتومبيلهايي كه بعد از سال 1998 توليد شدند همگي موظف به استفاده از ايربگ براي دريافت استاندارد شده اند.

 

مقاله- ای بی اس abs

مقاله- ای بی اس abs

همه چیز درباره ترمزهای ای بی اس (ABS)

 

توقف خودرو در شتاب بر روی جاده لغزنده می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. سیستم های ترمز ضد قفل ای بی اس (ABS) که از ابتدای کلمات (Anti-lock braking systems) می آید این چالش را برطرف کرده اند. در حقیقت در روی سطوح لغزنده حتی رانندگان حرفه ای نیز نمی توانند بدون ترمز ای بی اس (ABS) به سرعت واکنش نشان دهند.

چرا به سیسستم های ای بی اس (ABS) نیاز دارید 

                                                                                           ادامه مطلب

مقاله- موتور

مقاله- موتور

 اطلاعات در مورد موتور Engaine

هدف از یک موتور بنزینی تبدیل بنزین به حرکت است. بنابراین خودروی شما می تواند حرکت کند و ساده ترین راه برای ایجاد حرکت، مشتعل ساختن بنزین در داخل موتور است. بنابراین موتور ماشین یک موتور احتراق داخلی است. یعنی احتراق به صورت داخلی اتفاق می افتد.

دو نکته قابل توجه:

انواع مختلف موتورهای احتراق داخلی موجود است. موتورهای دیزلی یک نوع از آنها و موتورهای توربینی- گازی نوع دیگری از موتورهای احتراق داخلی را تشکیل می دهند.

                                                                                        ادامه مطلب

مقاله ای اس پی(ESP)

مقاله -ای اس پی

مقاله -ای اس پی

ESP  چیست و چگونه کار می‌کند؟

امروزه سیستم‌های مختلفی روی خودرو نصب می‌شوند که می‌توانند راحتی و امنیت خودرو را به صورت چشمگیری افزایش دهند. یکی از این سیستم‌ها که احتمالا اسم آن را زیاد شنیده‌اید و روی بسیاری از خودروهای روز دنیا نصب شده‌ است، سیستم ESP می‌باشد. در حقیقت ESP مخفف Electronic Stability Program است که برای بالابردن پایداری خودرو رو آن نصب می‌شود.

                                                                             ادامه مطلب
وقتي اسم تيونينگ به ميان مي آيد اولين سوال اين است كه از كجا شروع كنيم و اصولاً چه كارهايي بايد روي خودرو انجام دهيم. در جريان تيونينگ خودرو تعويض رينگ يكي از اولين ايده هايي است كه به ذهن ميرسد. البته هرگز نبايد اين دم دستي بودن را به معني بي اهميت بودن آن دانست. رينگ يكي از مهمترين قسمت هاي ظاهري خودرو است. گاهي تنها تعويض رينگ هاي يك خودرو مي تواند چهره آن را به طور كامل دگرگون كرده و از دل آن خودرو جديدي بيرون بياورد.
برای کاهش یا افزایش ارتفاع، چندین روش متداول وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم. در کنار کار روی بدنه، کاهش ارتفاع سپر و چند تکه کردن سقف، نگاهی به چندین روش برای ایجاد تغییرات ظاهری در خودرو می‌اندازیم.
اگر تماشاگر مسابقات تلویزیونی باشید، حتما دیده اید که گاهی اوقات یکی از شرکت کنندگان چندین دور پیاپی مسابقه را بدون شکست پشت سر می گذارد. شاید کمتر کسی را بتوان یافت که نسبت به این بردهای پیاپی حس خاصی نداشته باشد. معمولا همه افراد یا به شدت طرفدار شخص برنده هستند و یا از او متنفرند!